Tα Video Game Awards 2019 τελείωσαν πριν από μερικές ώρες και όπως κάθε χρονιά, έτσι και εφέτος είχαμε εκπλήξεις αλλά και τίτλους που περιμέναμε να μαζέψουν βραβεία. Γενικά, δεν ήταν μια δυνατή χρονιά για την Sony και την Microsoft αν κρίνουμε πως δεν υπήρχαν πολλοί exclusive τίτλοι για να κανταροχτυπηθούν ενώ είδαμε και PC-exclusives να μαζεύουν βραβεία.

Ο μεγάλος νικητής της βραδιάς είναι το Sekiro: Shadows Die Twice, ενώ το Disco Elysium, η έκπληξη της χρονιάς, απέσπασε βραβείο για την καλύτερη διήγηση/ιστορία, το καλύτερο «φρέσκο indie» παιχνίδι αλλά και το καλύτερο RPG.

Oι νικητές εμφανίζονται με Bold γραμματοσειρές:

Game of The Year

  • Control
  • Death Stranding
  • Super Smash Bros. Ultimate
  • Resident Evil 2
  • Sekiro: Shadows Die Twice
  • The Outer Worlds

Best Game Direction

  • Control
  • Death Stranding
  • Resident Evil 2
  • Sekiro: Shadows Die Twice
  • Outer Wilds

Best Narrative

  • A Plague Tale: Innocence
  • Control
  • Death Stranding
  • Disco Elysium
  • The Outer Worlds
  • Best Art Direction

Best Art Direction

  • Control
  • Death Stranding
  • Gris
  • Sayonara Wild Hearts
  • Sekiro: Shadows Die Twice
  • The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Best Audio Design

  • Call of Duty: Modern Warfare
  • Control
  • Death Stranding
  • Gears 5
  • Resident Evil 2
  • Sekiro: Shadows Die Twice

Best Score/Music

  • Cadence of Hyrule
  • Death Stranding
  • Devil May Cry 5
  • Kingdom Hearts III
  • Sayonara Wild Hearts

Best Performance

  • Ashly Burch as Parvati Holcomb – The Outer Worlds
  • Courtney Hope as Jesse Faden – Control
  • Laura Bailey as Kait Diaz – Gears 5
  • Mads Mikkelsen as Cliff – Death Stranding
  • Norman Reedus as Sam Porter Bridges – Death Stranding
  • Matthew Porretta as Dr. Casper Darling – Control

Best Ongoing Game

  • Apex Legends
  • Final Fantasy XIV
  • Destiny 2
  • Fortnite
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Best Community Support

  • Apex Legends
  • Destiny 2
  • Final Fantasy XIV
  • Fortnite
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Games for Impact

  • Concrete Genie
  • Gris
  • Kind Words
  • Life is Strange 2
  • Sea of Solitude

Best Independent Game

  • Baba Is You
  • Disco Elysium
  • Katana ZERO
  • Outer Wilds
  • Untitled Goose Game

Best Mobile Game

  • Call of Duty: Mobile
  • GRINDSTONE
  • Sayonara Wild Hearts
  • Sky: Children of Light
  • What the Golf?

Best VR/AR Game

  • Asgard’s Wrath
  • Blood & Truth
  • Beat Saber
  • No Man’s Sky
  • Trover Saves the Universe

Best Action Game

  • Apex Legends
  • Astral Chain
  • Call of Duty: Modern Warfare
  • Devil May Cry 5
  • Gears 5
  • Metro Exodus

Best Action/Adventure Game

  • Borderlands 3
  • Control
  • Death Stranding
  • Resident Evil 2
  • The Legend of Zelda: Link’s Awakening
  • Sekiro: Shadows Die Twice

Best RPG

  • Disco Elysium
  • Final Fantasy XIV
  • Kingdom Hearts III
  • Monster Hunter World: Iceborne
  • The Outer Worlds

Best Fighting Game

  • Dead or Alive 6
  • Jump Force
  • Mortal Kombat 11
  • Samurai Showdown
  • Super Smash Bros. Ultimate

Best Family Game

  • Luigi’s Mansion 3
  • Ring Fit Adventure
  • Super Mario Maker 2
  • Super Smash Bros. Ultimate
  • Yoshi’s Crafted World

Best Strategy Game

  • Age of Wonders: Planetfall
  • Anno 1800
  • Fire Emblem: Three Houses
  • Total War: Three Kingdoms
  • Tropico 6
  • Wargroove

Best Sports/Racing Game

  • Crash Team Racing Nitro-Fueled
  • DiRT Rally 2.0
  • eFootball Pro Evolution Soccer 2020
  • F1 2019
  • FIFA 20

Best Multiplayer Game

  • Apex Legends
  • Borderlands 3
  • Call of Duty: Modern Warfare
  • Tetris 99
  • Tom Clancy’s The Division 2

Fresh Indie Game

  • ZA/UM for Disco Elysium
  • Nomada Studio for Gris
  • DeadToast Entertainment for My Friend Pedro
  • Mobius Digital for Outer Wilds
  • Mega Crit for Slay the Spire
  • House House for Untitled Goose Game

Content Creator of the Year

  • Jack “Courage” Dunlop
  • Benjamin “Dr. Lupo” Lupo
  • Soleil “Ewok” Wheeler
  • David “Grefg” Martínez
  • Michael “Shroud” Grzesiek

Best Esports Game

  • Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
  • DOTA2 (Valve)
  • Fortnite (Epic Games)
  • League of Legends (Riot Games)
  • Overwatch (Blizzard)

Best Esports Player

  • Kyle “Bugha” Giersdorf (Immortals, Fortnite)
  • Lee “Faker” Sang-hyeok (SK Telecom, League of Legends)
  • Luka “Perkz” Perkovic (G2 Esports, League of Legends)
  • Oleksandr “S1mple” Kostyliev (Natus Vincere, CSGO)
  • Jay “Sinatraa” Won (SF Shock, Overwatch)

Best Esports Team

  • Astralis (CS:GO)
  • G2 Esports (LOL)
  • OG (DOTA2)
  • San Francisco Shock (OWL)
  • Team Liquid (CS:GO)

Best Esports Event

  • 2019 Overwatch League Grand Finals
  • EVO 2019
  • Fortnite World Cup
  • IEM Katowice 2019
  • League of Legends World Championship 2019
  • The International 2019

Best Esports Host

  • Eefje “Sjokz” Depoortere
  • Alex “Machine” Richardson
  • Paul “Redeye” Chaloner
  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Duan “Candice” Yu-Shuang

Best Esports Coach

  • Eric ‘adreN’ Hoag – (Team Liquid, CS:GO)
  • Nu-ri ‘Cain’ Jang – (Team Liquid, LOL)
  • Fabian ‘GrabbZ’ Lohmann  – (G2 Esports, LOL)
  • Kim ‘Kkoma’ Jeong-gyun  – (SK Telecom T1, LOL)
  • Titouan ‘Sockshka’ Merloz –  (OG, DOTA2)
  • Danny ‘Zonic’ Sørensen  – (Astralis, CSGO)